Blind River Beavers Cochrane Crunch Elliot Lake Wildcats Espanola Express French River Rapids Hearst Lumberjacks Kirkland Lake Gold Miners Powassan Voodoos Rayside Balfour Canadiens Soo Eagles Soo Thunderbirds Timmins Rock | Hockey Canada Canadian Junior Hockey League Northern Ontario Hockey Association

OFFICIAL SITE OF THE SOO EAGLES JUNIOR A HOCKEY CLUB

Thunderbirds, Eagles & Wildcats to tangle in 3-game preseason set

NORTHERN ONTARIO JUNIOR HOCKEY LEAGUE

NOJHL NETWORK MEDIA UPDATE

Release Date: Monday, Aug. 17, 2015

Thunderbirds, Eagles & Wildcats to tangle in 3-game preseason set

SUDBURY – The Northern Ontario Junior Hockey League announced Monday that the Soo Thunderbirds, Soo Eagles and Elliot Lake Wildcats will meet in a three-game preseason set Labour Day weekend at the John Rhodes Community Centre in Sault Ste. Marie, Ont.

Action will commence Saturday, Sept. 5 as the Eagles and Wildcats square off at 1 p.m.

Later that evening, at 8 p.m., Elliot Lake will take to the ice once again when they take on the Thunderbirds at John Rhodes.

The three-team series will then conclude Sunday, Sept. 6 at 7 p.m. when the cross-border rival T-Birds and Eagles renew acquaintances.

With the addition of these three games, there are now currently 20 NOJHL exhibition contests on the slate.

Regular season play will begin Friday, Sept. 11 with all 12 member clubs in action.

The following is the updated NOJHL preseason schedule (As of Aug. 17)

GM
DATE
AWAY
HOME
TIME
ARENA
1
Friday, Aug. 21
Timmins Rock
Kirkland Lake Gold Miners
7:30 p.m.
Joe Mavrinac C.C.
2
Saturday, Aug. 22
Kirkland Lake Gold Miners
Timmins Rock
7:30 p.m.
McIntyre
3
Sunday, Aug. 23
Iroquois Falls Eskis
Cochrane Crunch
7:30 p.m.
Tim Horton E.C.
4
Monday, Aug. 24
Cochrane Crunch
Kirkland Lake Gold Miners
7:30 p.m.
Joe Mavrinac C.C.
5
Wednesday, Aug. 26
Kirkland Lake Gold Miners
Cochrane Crunch
7:30 p.m.
Tim Horton Event Centre
6
Thursday, Aug. 27
Cochrane Crunch
Iroquois Falls Eskis
7:30 p.m.
Jus Jordan
7
Friday, Aug. 28
Rayside-Balfour Canadians
Timmins Rock
7:30 p.m.
McIntyre
8
Friday, Aug. 28
Iroquois Falls Eskis
Kirkland Lake Gold Miners
7:30 p.m.
Joe Mavrinac C.C.
9
Friday, Aug. 28
Espanola Express
Elliot Lake Wildcats
7:30 p.m.
Centennial
10
Saturday, Aug. 29
Elliot Lake Wildcats
Espanola Express
2 p.m.
Espanola R.C.
11
Saturday, Aug. 29
Timmins Rock
Rayside-Balfour Canadians
7:15 p.m.
Countryside (Sudbury)
12
Saturday, Aug. 29
Kirkland Lake Gold Miners
Iroquois Falls Eskis
7:30 p.m.
Jus Jordan
13
Tuesday, Sept. 1
Blind River Beavers
Elliot Lake Wildcats
7:30 p.m.
Centennial
14
Thursday, Sept. 3
Timmins Rock
Cochrane Crunch
7:30 p.m.
Kapuskasing Arena
15
Friday, Sept. 4
Blind River Beavers
Espanola Express
7 p.m.
Espanola R.C.
16
Friday, Sept. 4
Cochrane Crunch
Timmins Rock
7:30 p.m.
McIntyre
17
Saturday, Sept. 5
Elliot Lake Wildcats
Soo Eagles
1 p.m.
John Rhodes C.C.
18
Saturday, Sept. 5
Espanola Express
Blind River Beavers
7:30 p.m.
Blind River C.C.
19
Saturday, Sept. 5
Elliot Lake Wildcats
Soo Thunderbirds
8 p.m.
John Rhodes C.C.
20
Sunday, Sept. 6
Soo Eagles
Soo Thunderbirds
7 p.m.
John Rhodes C.C.