Blind River Beavers Cochrane Crunch Elliot Lake Wildcats Espanola Express French River Rapids Hearst Lumberjacks Kirkland Lake Gold Miners Powassan Voodoos Rayside Balfour Canadiens Soo Eagles Soo Thunderbirds Timmins Rock | Hockey Canada Canadian Junior Hockey League Northern Ontario Hockey Association

OFFICIAL SITE OF THE SOO EAGLES JUNIOR A HOCKEY CLUB

NOJHL announces first round playoff schedule

NOJHL NETWORK MEDIA UPDATE

Release Date: Monday, March 7, 2016

NOJHL announces first round playoff schedule

SUDBURY, Ont. – The Northern Ontario Junior Hockey League announced Monday the schedules, dates and times for its two upcoming first round playoff series.

The pair of best-of-three affairs will feature the Soo Eagles taking on the Espanola Express in the West Division play-in series while the Timmins Rock will take on the Iroquois Falls Eskis in the East Division match-up.

The Eagles – Express series will commence Friday at 7:30 p.m. at Pullar Stadium followed by Game 2 Sunday afternoon at 2 p.m. in Espanola’s Regional Recreation Complex.

Should a third and deciding game be required, it will be held Monday, March 14 back in Sault Ste. Marie, Mich., at Pullar Stadium beginning at 8 p.m.

As for the Rock – Eskis match-up, it gets underway in Timmins on Saturday at 7:30 p.m. at McIntyre Arena.

Game 2 is slated for Sunday at Jus Jordan Arena in Iroquois Falls and features a 5:30 p.m. start.

If this series goes the distance, it would conclude Wednesday, March 16 back in Timmins at 7:30 p.m.

The following is the NOJHL opening round playoff schedule:

NOJHL opening round playoff schedule
West Division
No. 4 Soo Eagles vs. No. 5 Espanola Express
Best-of-three series
Game 1: Friday, March 11 @ Soo Eagles 7:30 p.m. (Pullar Stadium)
Game 2: Sunday, March 13 @ Espanola 2 p.m. (Regional Recreation Complex)
Game 3*: Monday, March 14 @ Soo Eagles 8 p.m. (Pullar Stadium)
*- if necessary

East Division
No. 4 Timmins Rock vs. No. 5 Iroquois Falls Eskis
Best-of-three series
Game 1: Saturday, March 12 @ Timmins 7:30 p.m. (McIntyre Arena)
Game 2: Sunday, March 13 @ Iroquois Falls 5:30 p.m. (Jus Jordan Arena)
Game 3*: Wednesday, March 16 @ Timmins 7:30 p.m. (McIntyre Arena)
*- if necessary